facebook-icon twitter-icon googleplus-icon linkedin-icon     sellera.cz / Vesmir





Vesmir

Mimozemská megastruktura? Záhada snad bude brzy vyřešena

Obrazek textu

Tajemství podivně stmívající se hvězdy snad bude brzy objasněno. Astronomové z celého světa bedlivě pozorují hvězdu KIC 8462852, která se za poslední dobu nekolikrát podivně stmívala. Světlo z této hvězdy v několika letech kolísá až v rozdílu 22%, tento opakovaný pokles jasu rozdmýchal celosvětovou debatu o původu takto prazvláštního úkazu. Dokonce se čím dál více spekuluje o existenci cizí megastruktury, která by mohla hvězdu obklopovat. V závislosti na těchto informacích mnoho astronomů zamířilo své teleskopy právě do tohoto místa v očekávání, že jev znovu proběhne a hvězda opět ztmavne.

 Zobrazit celý příspěvek

Saturnův měsíc Enceladus skrývá oceán

Obrazek textu

Nová studie Saturnova měsíce jméném Enceladus uvádí, že pod ledovým krovem se nachází oceán, který by mohl podporovat neurčité formy života. Vodní oceán na Enceladu je přibližně 10km hluboký a leží pod 30-ti až 40-ti kilometry ledu. Oceán je také v přímém kontaktu se skalnatým podložím, což umožňuje všemožné chemické reakce, možná i vznik životních forem, které známe z naší planety. Enceladus má povrchovou teplotu přibližně -180 stupňů Celsia, nicméně pod povrchem se vyskytuje voda v kapalném stavu. Tento nález byl publikován 3.dubna 2014 v online časopise Science. Studie defakto jen potvrdila domněnku vědců, která vznikla již v roce 2005. Tehdy vesmírná sonda NASA Cassini poprvé spatřila led a vodní páru chrlící z puklin poblíž jižního pólu měsíce.

 Zobrazit celý příspěvek

Asteroid s prstencem ohromuje astronomy

Obrazek textu

Vědci učinili úžasný objev ve vnější oblasti sluneční soustavy, asteroid s vlastní sadou prstenců, který obíhá kolem Slunce mezi Saturnem a Uranem. Jedná se tak o první neplanetární objekt s vlastním systémem prstenců, který byl nalezen. Dvojice prstenců kolem asteroidu Chariklo vznikla pravděpodobně z trosek po srážce s jiným objektem.
Prstence navíc naznačují přítomnost dosud neobjeveného měsíce kolem Chariklo. Pro vědce je tento objev poněkud překvapením, nikdo totiž doposud nepředpokládal prstence kolem tak malého objektu, řekl dnes (27.03.2014) v prohlášení vedoucí studie Felipe Branga-Ribas z Národní observatoře v Brazílii. Astronomové používají sedm dalekohledů, z nichž pouze jeden odhalil pár prstenců obíhajících kolem skalnatého útvaru Chariklo.

 Zobrazit celý příspěvek

Hledání života: Exoplanety nebo Exoměsíce

Obrazek textu

Když začneme uvažovat o existenci mimozemského života ve vesmíru, první na co se začneme soustředit jsou planety, ovšem čím dál více je jasné, že mnohdy příjemnější podmínky pro život se mohou nacházet spíše na měsících kroužících kolem svých planet.
Pro vysvětlení: Exoplaneta nebo také extrasolární planeta je planeta obíhající kolem jiné hvězdy než je naše Slunce, resp. je to planeta patřící do jiné sluneční planetární soustavy. Při pátrání po exoplanetách se zjistilo, že mnoho takových planet jsou plynní obři, defakto nemají zemský charakter. Pro představu lze použít Jupiter, Saturn, Uran a Neptun z naší sluneční soustavy, právě tyto planety jsou "prozatím" označovány jako plynné. Na exoplanetě plynného charakteru nelze asi očekávat nějakou formu inteligentního života, a právě zde vstupují do hry exoměsíce, které krouží kolem exoplanet. Na těchto měsících může být daleko příjemněji pro mimozemský život.

 Zobrazit celý příspěvek

Asteroidů není nikdy dost

Obrazek textu

NASA hledá více nápadů, které by pomohly naplánovat ambiciozní misi, která má za úkol přitáhnout asteroid na oběžnou dráhu Měsíce. Tento asteroid by následně měl posloužit k výzkumu a budoucí návštěvě astronautů.
21. března 2014 agentura oznámila, že se momentálně nachází v pokročilém stádiu návrhu technologie vývoje, který by mohl přitáhnout asteroid a zároveň udržel přijatelné finanční náklady mise. Toto stádium bude trvat do roku 2015, následně se NASA začne soustředit na konkrétní koncepce, které bude rozvíjet a realizovat.
Kosmická agentura hledá nápady v pěti samostatných oblastech: Systémy zachycení asteroidů, systémy senzorů, raketoplánu, přizpůsobení komerčních kosmických lodí, mezinárodní a obchodní partnerství. Návrhy je možné předložit do 5. května a vítězové budou zveřejněny 1. července. NASA vybere maximálně 25 návrhů mezi které rozdělí 6 milionů dolarů. Cílem mise je přitáhnout malý asteroid, nebo kus větší skály, pomocí robotické sondy na stabilní oběžnou dráhu měsíce.

 Zobrazit celý příspěvek

Teorie všeho - blíž k realitě

Obrazek textu

V pondělí 17. března 2014, výzkumníci oznamili, že nalezli podpis gravitačních vln v kosmickém mikrovlnném pozadí starověkého světla, které začalo prostupovat vesmírem 380 000 let po Velkém třesku. Pokud to vydrží, zásadní nález potvrdí teorii inflace. Ta předpokládá, že vesmír vybuchl z pouhé kvantové fluktuace do obrovské velikosti během jen několika drobných zlomků vteřiny po jeho zrození.Objev také dává nový pohled do říše extrémní fyziky, případně může pomoci v jejich nelehkém úkolu vypracovat teoretický rámec, který může vysvětlit všechny aspekty vesmíru. To v nás probouzí další motivaci, ale také další omezení v modelování inflace vesmíru a dost možná teorii všeho.
Harvardský teoretik Avi Loeb, který nebyl členem výzkumného týmu řekl serveru space.com. "Ale samozřejmě to bude nějakou dobu trvat."

 Zobrazit celý příspěvek

Vlnky na Titanu

Obrazek textu

Vesmírná sonda Cassini zaznamenala záblesky slunečního světla z povrchu Punga Mare.
Punga Mare je jedno z uhlovodíkových moří na Titanu. Pro méně informované: Titan je jeden z měsíců planety Saturn. Tyto záblesky byly zaznamenány již v letech 2012, 2013. S největší pravděpodobností se jedná o odrazy světla z malých vlnek moře. Až doposud se předpokládalo, že moře je naprosto klidné, obecně se při pohledu jeví jako sklo.
Titan má vlastní komplexní počasí, avšak složení je poněkud odlišné od toho, co známe z naší Země. Sonda zjistila, že složení moří je tekutý methan, ethan a jiné uhlovodíky. Ty se pak následně odpařují a samozřejmě vzniká i tekutý déšť. Nyní se na základě pozorování potvrzuje i vliv větru, který dokáže rozhýbat uhlovodíková moře. Surfovat se tam asi uplně nedá, vlnky na hladině jsou v řádech centimetrů.

 Zobrazit celý příspěvek








Novinky
  • Upozorneni na nove prispevky
Webdesign
  • Mnoho typu a triku pro webdesign
Vesmir
  • Zajimavosti o temnem vesmiru
Sellkorne
  • Mp3 Sellkorne ke stazeni
Kontakt
  • Kontaktni informace na mou osobu


Copyright © 2015 www.sellera.cz | Johny Sellera.
Všechen obsah webu spadá pod autorský zákon, jakékoliv kopírování obsahu bez souhlasu autora je zakázané.