facebook-icon twitter-icon googleplus-icon linkedin-icon     sellera.cz / Webdesign

Webdesign

CSS jak dát obrázek přes celé pozadí stránky?

Obrazek textu

Mnoho lidí již přemýšlelo jak co nejjednodušeji dát obrázek na pozadí stránky tak, aby se roztahoval dle velikosti okna. Osobně jsem to použil jen jednou, nicméně vidím, že to začíná být poměrně oblíbené. Viděl jsem mnoho různých řešení, některé né uplně funkční a proto vám nabídnu jedno odzkoušené. A opět je to velice jednoduché. Jen bych poprosil, abyste zvážili jaký obrázek na pozadí budete dávat, protože není úplně ideální vzít bez úprav nějakou fotku, která má třeba velikost 15 mega a vrazit jí do webu. :D Proto prosím nejprve zvažte, zda opravdu potřebujete obrázek v tak vysokém rozlišení, nejlépe to nejdříve rozumně zmenšete a prožeňte nějakým softem, který to optimalizuje pro web. Není nic horšího než čekat minutu na to, než se pozadí stáhne z webu a do té doby vám to ničí design stránky. Když budete mít připojení 50 mega download, tak to zřejmě ani nepostřehnete, ale bylo by rozumné myslet i na ostatní uživatele vašich stránek, kteří nemají takové možnosti..

 Zobrazit celý příspěvek

CSS class versus id

Obrazek textu

Další jedna z prvních věcí, které by měl vědět každý kdo používá CSS. Jaký je tedy rozdíl deklarace class oproti id. Odpověď je naprosto jednoduchá, liší se ve formě zápisu a samozřejmě i v použití.
Podstatná informace je také ta, že pokud použijete id, pak odkaz v těle dokumentu by měl být pouze jednou. Pokud se budete odkazovat vícekrát technicky to fungovat bude, ovšem html validátor vám dá jasně najevo co si o tom myslí.

 Zobrazit celý příspěvek

Co je CSS? Jak ho použít?

Obrazek textu

CSS - Cascading Style Sheets, též také nazývano Kaskádové Styly. Vznik této skvělé funkcionality se datuje cca kolem roku 1997. CSS slouží k formátování webových stránek HTML, XHTML, nebo také XML. Je to naprosto skvěle vymyšleno a tuto dovednost by si měl osvojit každý webmaster, už jen pro tu naprostou jednoduchost, kterou dáte vašim webům jednotnou tvář. Hlavním smyslem CSS je právě možnost, aby webmaster jednoduchým způsobem byl schopen oddělit obsah webu od jeho designu. V případě, že máte správně navržený web, pak vám stačí kolikrát třeba i jen půl hodiny na to, abyste kompletně změnili kompletní design rozsáhlého webu.

 Zobrazit celý příspěvek

Co je HTML a k čemu slouží?

Obrazek textu

Co je HTML, no tak to asi není uplně složité odpovědět, každý si to může snadno najít na wiki. :) Pokusím se to tedy v krátkosti popsat. HTML znamená: HyperText Markup Language. Pokud bych to měl nazvat česky, jedná se o "odkazový značkovací jazyk".
Málokdo ví, že HTML vzniklo pro CERN, je zvláštní jak úzce jsme každodenně svázaní s výzkumem jaderné fyziky. Tento základní pilíř zobrazování internetového obsahu vznikl v roce 1990 a od té doby prošel určitým vývojem. Bylo vytvořeno několik verzí a samozřejmě byl stanoven standard, který by měl být vývojáři respektován.
Momentálně nejnovější podporovanou verzí je HTML5, který je použit i na tomto webu. Jakým zbůsobem to deklarovat se dozvíte později. V zásadě to funguje tak, že Váš prohlížeč si přečte "textový soubor", ve kterém je pomocí HTML nadefinováno co konkrétně má ten prohlížeč uživateli zobrazit, jaké si má načíst a použít soubory, kde a jakým zbůsobem budou na obrazovce odkazy, jak má daná stránka vypadat, nebo v neposlední řadě třeba i jaké video má prohlížeč přehrát.

 Zobrazit celý příspěvek

Vítejte v sekci webdesign

Obrazek textu

Rád bych vás tímto přivítal v nově založené sekci webdesign, vzhledem k tomu, že již hodně dlouhou dobu pracuji v oboru vývoje software-u a během svého působení jsem byl nucen řešit hromady problémů, záhad a nestandardních řešení, rozhodl jsem se ušetřit vaše psychické zdáví a vaše životy. Budu sem postupně dávat návody, rady, řešení a samozřejmě mnoho svých myšlenek. Nepovažuji se za extra borce ve vytváření webových stránek, protože jaksi primárně pracuji v trochu jiné části vývoje, nicméně nepřijde mi nějak složité web vyrobit tak, aby většina parametrů odpovídala momentálním standardům.

 Zobrazit celý příspěvek
Novinky
  • Upozorneni na nove prispevky
Webdesign
  • Mnoho typu a triku pro webdesign
Vesmir
  • Zajimavosti o temnem vesmiru
Sellkorne
  • Mp3 Sellkorne ke stazeni
Kontakt
  • Kontaktni informace na mou osobu


Copyright © 2015 www.sellera.cz | Johny Sellera.
Všechen obsah webu spadá pod autorský zákon, jakékoliv kopírování obsahu bez souhlasu autora je zakázané.